Peyronieho choroba

ČO JE PEYRONIEHO CHOROBA?

   Peyronieho choroba je ojedinelé ochorenie, ktoré postihuje mužov. Spôsobuje bolestivé ohnutie alebo zakrivenie penisu pri vzrušení a vyvoláva nepríjemnú bolestivosť pri erekcii.

Ide o lokalizované ochorenie penisu, kedy vzniká tvrdá jazva, ktorá postupne tvrdne a ukladajú sa do neho kalficikáty. Najprv muž nahmatá tvrdé ložisko kdekoľvek na penise vo väčšine prípadov na dorzálnej časti – hornej ploche penisu alebo aj po stranách.

Táto neobviklá choroba postihuje 1-2% mužskej populácie. Na 100 000 obyvateľov je 388  postihnutých mužov. Zvyšujúcim vekom počet mužov narastá.

peyronie_slovensky

PRÍČINY PEYRONIEHO CHOROBY?

  Hlavný dôvod Peyronieho choroby je prehnaná reakcia jedinca – muža na mikrotraumatizáciu a následné neprimerané hojenie a vznik tvrdej jazvy. Títo pacienti si väčšinou ani nepamätajú, že by prišlo k traumatickej udalosti pri sexuálnom styku. 

Existujúce symptómy pri Peyronieho chorobe : 

  • Bolesť v akútnej fázy ochorenia,
  • Deformácia / zakrivenie penisu,
  • Hmatateľná tvrdá jazva v penise,
  • Poruchy erekcie

Ďalšie faktory a ochorenia, ktoré môžu súvisieť s Peyronieho chorobou : 

  • Ateroskleróza,
  • Cukrovka,
  • Vysoký krvný tlak,
  • Lieky na ochorenia – betablokátory, barbituráty,
  • Nedostatok vitamínu E

Bolestivosť je takmer vždy pri každej erekcii. Bolesť spontánne zmizne väčšinou do 3 až 6 mesiacov.

LIEČBA PEYRONIEHO CHOROBY

Spoločnosti Richard Wolf prináša pokrytie oblasti tkaniva lineárnou a cielenou rázovou vlnou, je v súčasnosti jedinečná s cielením na liečenú plochu. V prípade liečby sa sústreďuje na pôsobenie energie na postihnutú oblasť pohlavného orgánu – vznik tvrdej jazvy.

  PiezoWave2 je „leadrom“ medzi prístrojmi a okrem liečby ED  úspešne pomáha pri odstránení bolesti a bolestovosti pri erekcii v prípade Peyronieho choroby. So svojimi unikátnymi technologickými charakteristikami sa PiezoWave 2 od základu odlišuje od všetkých konkurenčných technológií. Sonda Piezowave² využíva unikátnu dvojvrstvovú technológiu “Double-Layer-Technology”. Tretia generácia piezoelektrických rázových vĺn prináša možnosť pri odstránení bolesti. Piezoelektrická rázová vlna môže urýchliť ústup bolesti a zlepšenie erekcie.

  Výnimočnosť prístroja PiezoWave2 spočíva v sonde, ktorá pri úspešnom nasadení liečby podporuje angiogenézu, čiže tvorbu nových ciev a aj zlepšenie prekrvenia, ktoré sú hlavným faktorom aj pri liečbe porúch erektilnej dysfunkcie.

PRE KOHO JE LIEČBA VHODNÁ

Liečba pomocou rázových vĺn je vhodná a odporúčaná vo väčšine prípadov pacientov. Zdravotný stav pacienta vhodného na tento druh liečby určuje odborný doktor.

Liečba rázovou vlnou v prípade Peyronieho choroby nemá význam na zmenšenie zakrivenia penisu. V 80-90% sa prostredníctvom liečby rázových vĺn odstráni bolesť pri erekcii.

Operácie a chirurgické zákroky môžu mať aj nepríjemné následky, ako strata citlivosti penisu alebo aj dokonca zhoršenie erekcie a prekážku v sexuálnom živote.

ESWT-ED je pacientami znášaná veľmi dobre a liečba nie je komplikovaná. Sedatíva alebo anestézia obvykle nie sú potrebné.

PRIEBEH A ÚSPEŠNOSŤ LIEČBY

Úspešnosť terapie sa pohybuje okolo 80 – 90% pri odstránení bolestivosti, ale nie zakrivenia penisu. Celkový počet rázov je aplikovaný v 3 liečebných sedeniach, optimálne v týždenných intervaloch.

people, family, bedtime and happiness concept - happy couple lying in bed and hugging at home